Przy znakowaniu produktów za pomocą TherMark / Cermark, bardzo ważne jest dobranie odpowiednich ustawień plotera laserowego od tego zależy efekt końcowy. Zbyt dużo lub zbyt mało mocy i / lub szybkości może spowodować osłabienie wiązania preparatu do podłoża. Należy pamiętać, że parametry stosowane do znakowania mosiądzu nie muszą być takie same dla stali. W zależności od podłoża trzeba korygowac ustawienia lasera. Przeprowadzenie próby zapewni poprawne dobranie parametrów urządzenia laserowego.

 1. Jaka jest różnica pomiędzy preparatem Cermark i Thermark?
  Thermark ( LMM 14) jest preparatem na bazie wody, po aplikacji na wybrany materiał zasycha jako szary pył. Ewentualne rozcieńczanie i zmywanie nadmiaru preparatu tylko wodą. Jest łatwo zmywalny. Cermark (LMM 6000) jest preparatem na bazie alkoholu, po aplikacji na wybrany materiał zasycha jako żółta "farba" tworząc twardą powłokę (jest trwalsza niż szary pył uzyskiwany przy LMM 14) . LMM 6000 oparty jest na etanolu, co umożliwia szybkie suszenie. Ewentualne rozcieńczanie i zmywanie za pomocą alkoholu (etanol, spirytus denaturowany, spirytus zbożowy). Należy unikać alkoholu izopropylowego i wody. Daje mocniejszy efekt czerni na stali niż LMM 14. Polecany do trwałego znakowania.

 2. Grawerowany materiał wygląda dobrze, ale przy zmywaniu resztek preparatu wypalony znak ściera się. Co robię źle?
  Przeważnie oznacza to, że nie dajesz urządzeniu laserowemu potrzebnego czasu na trwałe znakowanie - związanie substancji z podłożem. Możesz dopasować ustawienia lasera zmniejszając szybkość znakowania. Zaleca się zmianę prędkości (w górę lub w dół) co 5%.

 3. Podczas znakowania zauważyłem, że materiał się łuszczy jak naklejka.
  Łuszczenie się materiału może być powodowane przez dwie przyczyny. Materiał może mieć naniesioną powłokę ochronną uniemożliwiającą trwałe połączenie produktów Thermark z podłożem. Łuszczenie wystąpi przy metalach powlekanych. Najczęściej powlekane metale to mosiądz, aluminium oraz stop cyny z ołowiem. Jeżeli nie jesteś pewien, czy podłoże jest zabezpieczone lakierem, możesz najpierw grawerować bez użycia preparatu aby usunąć powłokę lakieru, potem nałożyć Thermark / Cermark i wygrawerować to miejsce jeszcze raz oznakowując stale. Jeżeli znakowanie się powiodło, tzn, że warstwa ochonna powodowała problem. Jeżeli znakowanie się łuszczy, a jesteś pewien, że materiał nie jest powleczony, umyj go ciepłą wodą w celu usunięcia wszelkich zanieczyszczeń. Łuszczenie może również wystąpić przy zastosowaniu zbyt dużej szybkości. Dopasuj ustawienia lasera zmniejszając szybkość znakowania, aż do uzyskania porządanego efektu.

 4. Po grawerowaniu przy użyciu preparatu Thermark kolor znakowania nie jest jednolity.
  Odbarwienia mogą się pojawić na materiałach posrebrzanych, pozłacanych oraz chromowanych, przy użyciu pasty bezpośrednio z pojemnika i pozostawieniu preparatu dłużej na przedmiocie. Pasta jest silnym koncentratem środków chemicznych i może powodować odbarwienia na niektórych powierzchniach (szczególnie na tanich materiałach). Można temu zapobiec poprzez rozcieńczenie pasty wodą lub alkoholem (w zależności od stosowanego rodzaju pasty), szybkie suszenie za pomocą nadmuchu ciepłego powietrza, znakowanie i szybkie usunięcie pozostałości preparatu. Nie dopuszczając do zbyt długiego pozostawiania preparatu na przedmiocie możesz znacznie obniżyć ryzyko dekoloryzacji.

 5. Po grawerowaniu nie ma znaku.
  Może się tak zdażyć jeżeli prędkość jest zbyt mała. W rzeczywistości rozdmuchujesz Thermark na podłożu. Przy zbyt małej prędkości pracy lasera ilość siły termicznej rozwiewa preparat nie pozwalając mu związać się z podłożem. W tym przypadku musisz zwiększać prędkość, najlepiej skokowo o 5% aż do znalezienia prawidłowych ustawień lasera.

 6. Zamiast czarnego znaku uzyskałem brązowy rdzawy kolor. Czy Thermark jest zepsuty?
  Nie. Produkt Thermark jest dobry. Brązowy lub rdzawy kolor może wystąpić kiedy użyjesz za dużo mocy w stosunku do niskiej prędkości. W tym przypadku wypaliłeś preparat Thermark. Aby to naprawić powinieneś zwiększyć prędkość znakowania stosownie do mocy lub zmniejszyć moc.

 7. Znak nie jest tak czarny jak powinien być. Czy uzyskam ciemniejszą czerń nakładając warstwę produktu Thermark?
  Różne stopy mogą powodować nieznaczne różnice w odcieniach koloru przy użyciu tego samego produktu Thermark. Różne typy laserów (CO2, fiber) będą również dawały różny rezultat. Przy nałożeniu grubszej warstwy preparatu wymagane będzie użycie większej mocy aby wykonać znakowanie, co nie oznacza, że uzyskasz ciemniejszy odcień czerni. Generalnie, do uzyskania najlepszych rezultatów używa się najmniejszej niezbędnej ilości preparatu. Upewnij się jakiej grubości warstwa jest optymalna dla Twojego materiału.

 8. Przy grawerowaniu otrzymuję niejednolite znaki. Różne części grafiki mają inny kontrast i jakość.
  Taka sytuacja może się pojawić jeżeli preparat nie został równomiernie naniesiony na powierzchnię, która ma być grawerowana. Może taka sytuacja wystąpić przy nanoszeniu preparatu za pomocą kompresora lub pędzla gąbkowego, co wymaga odrobiny wprawy i praktyki. Dla ułatwienia należy nakładać preparat Thermark na całą powierzchnię płyty.

 9. Grawerowanie jest nieprecyzyjne, a uzyskane linie są grubsze niż założone w projekcie grafiki. Co jest źle?
  Przyczyną jest to, że wiązka lasera jest źle zogniskowana. Należy poprawnie ustawić ogniskową. Po ustawieniu może być konieczne ponowne wprowadzenie parametrów grawerowania.